جواد روشن

جواد روشن
طبقه بندی موضوعی
نویسندگان

آیین نامه انضباطی و آموزشی دانش آموزان

جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۱:۴۲ ب.ظ

 

الف)وظایف دانش آموز:

ماده1: هر یک از دانش آموزان در دوران تحصیل موظفند موازین اسلامی و مقررات آموزش و پرورش را در اخلاق خویش به شرح زیر معمول دارند:

1-1- دانش آموز میبایست همواره با لباس فرم وارد مدرسه شود . از ورود دانش آموز بدون لباس فرم به مدرسه جلوگیری شده تا پدر یا مادر جهت ارائه تعهد در مدرسه حضور بهم رساند.

2-1-رعایت ادب و احترام نسبت به مدیر،معاونین،معلمان،مربیان و دیگر کارکنان واحد آموزشی.

3-1- رعایت حسن اخلاق و رفتار با دانش آموزان و پرهیز از هر گونه اهانت و درگیری با آنان و ارجاع هرگونه اختلاف با دیگر دانش آموزان به مسئولین دبیرستان و اجتناب جدی از اقدامات خودسرانه در جهت حل اختلافات پیش آمده .

4-1- شرکت فعال در انجام فرایض دینی و مشارکت توام با ادب و احترام در فعالیت های اجتماعی ، فرهنگی و آموزشی دبیرستان (مراسم صبحگاهی ، ایام ا... ،  امتحانات کلاسی ، ماهانه و مسابقات علمی  فرهنگی )

5-1- حضور به موقع و مستمر در دبیرستان و کلاس درس و خودداری از خروج قبل از پایان فعالیت دبیرستان بدون هماهنگی و کسب اجازه از مسئولین مربوطه ، خصوصا در روزهای پایانی سال و  ایام پایانی منتهی به امتحانات .

تبصره : در هنگام ورود ، دانش آموز میبایست با ثبت اثر انگشت خود  یا کارت حضورش را اعلام کند . سیستم به ازای هر دقیقه تاخیر در ورود به مدرسه 01/0  از نمره انضباط دانش آموز کسر می نماید و چنانچه اثر انگشت خود را ثبت نکند ، غیبت در نظر خواهد گرفت و ضمن ثبت در پرونده ،  5/0  نمره از انضباط وی کسر می نماید.

6-1-حضور مرتب در کلاس درس طبق برنامه هفتگی و پرهیز از غیبت های غیر موجه - عدم حضور در راهروها و کلاس های مدرسه در زنگ های تفریح  به استثنای روزهای بارانی و برفی

تبصره:در صورت غیبت دانش آموز از مدرسه لازم است ولی او در اولین فرصت غیبت دانش آموز را به واحد آموزشی اطلاع داده و با حضور خویش و ارایه دلایل شفاهی یا گواهی کتبی نسبت به توجیه علت غیبت دانش آموز اقدام نمایند تا در صورت لزوم در پرونده اش ثبت و ضبط گردد.

7-1-رعایت بهداشت فردی و همکاری با دانش آموزان دیگر و مسئولین مربوطه در پاکیزه نگهداشتن فضا و محیط دبیرستان.

8-1-دانش آموزان جهت حفظ تقدس و جایگاه مقام دانش آموزی موظفند شئونات در خور شخصیت دانش آموزی را در خارج از مدرسه نیز رعایت نمایند و از تجمع در اطراف مدرسه جدا خودداری نمایند.

9-1-خودداری از بکار بردن وسایل تجملی و زینتی و پرهیز از به همراه آوردن اشیاء گرانبها و وسایل غیر مجاز(از قبیل  فلش مموری (با محتوای غیر درسی)، CD  یا   DVD (با محتوای غیر درسی) ،تلفن همراه ، عکس و کتاب های نا مناسب...)در دبیرستان.

تذکر مهم : موارد اشاره شده به خصوص تلفن همراه چنانچه همراه دانش آموز باشد ضبط شده و تعهدی نیز بابت عودت آن نخواهیم داشت. همچنین محتویات آن نیز کنترل شده و چنانچه مخالف با موازین شرعی باشد طی نامه ای کتبی بهمراه دانش آموز به حراست معرفی می گردد.

10-1- رعایت ضوابط دبیرستان در بازدیدهای علمی و اردوها و حوزه های امتحانی الزامی است.

11-1- خودداری از هرگونه خرید و فروش در مدرسه.

12-1-کوشش و توجه در حفظ و مراقبت از وسایل خویش و اهتمام در حفظ و نگهداری اموال و تجهیزات ساختمان دبیرستان.

تبصره: بدیهی است چنانچه دانش آموز خساراتی به وسایل و ساختمان دبیرستان ( مانند سخت افزارهای هوشمند نصب شده در کلاسها) یا سایر دانش آموزان وارد آورد باید خسارات وارده را جبران نماید. 

ب-ترغیب و تشویق:

ماده 2:دانش آموزانی که وظایف خود را به نحو شایسته انجام می دهند،از طریق زیر و با رعایت ترتیب مورد تشویق قرار می گیرند:

1-2-تشویق شفاهی در کلاس درس،در حضور دانش آموزان.

2-2-تشویق شفاهی در مراسم صبحگاهی ،در حضور کلیه دانش آموزان.

3-2-تشویق کتبی در کلاس درس،در حضور دانش آموزان.

4-2-تشویق کتبی در حضور کلیه دانش آموزان.

5-2-اعطای جایزه یا لوح تقدیر با امضاء مدیر دبیرستان در حضور دانش آموزان و با حضور اولیاء دانش آموزانی که تقدیر می شوند.

6-2-معرفی برای شرکت در اردوهای تربیتی،آموزشی ، فرهنگی ،هنری و...

7-2-تشویق کتبی یا اعطای لوح تقدیر برای دانش آموزان ممتاز در هر مقطع که در انجام فرایض دینی،مخصوصا نماز جماعت و زیارت پرفیض عاشورا و فعالیتهای آموزشی و تربیتی و شرکت در کارهای اجتماعی درخشان تر از دیگران شناخته می شوند.

*  در هر صورت ثبت مورد تشویقی و نمره مثبت آن در پرونده انضباطی الکترونیکی دانش آموز انجام خواهد شد .

ج-تذکر و تنبیه:

ماده3-عدم رعایت و سهل انگاری در وظایف مندرج در ماده1 تخلف محسوب می شود.دانش آموزانی که راهنمایی های تربیتی،در آنها مفید و موثر واقع نمی شود با رعایت ترتیب و تناسب ذیل مورد تذکر و تنبیه قرار می گیرند:

1-3- تذکر یا اخطار شفاهی به طور خصوصی.

2-3- تذکر یا اخطار شفاهی در حضور دانش آموزان دیگر.

3-3- اخطار کتبی و اطلاع به ولی دانش آموز. (بدون درج در پرونده )

4-3- اخطار کتبی و اطلاع به ولی دانش آموز. (با درج در پرونده )

5-3- اخطار کتبی و تقلیل نمره انضباط در هر مرتبه حداکثر دو نمره.در صورت تکرار،اخذ تعهد کتبی از دانش آموزان و ولی او به منظور عدم تکرار موارد مشابه.

6-3- تغییر کلاس.

7-3- محروم کردن از کلاس و اطلاع کتبی به ولی دانش آموز.

8-3- اخراج موقت از دبیرستان به مدت یک روز تا یک هفته و اطلاع به دانش آموز به طور حضوری و درج در پرونده.

9-3- انتقال به دبیرستان دیگر در طول سال تحصیلی.

* در تمامی حالت ها ثبت مورد تنبیهی و نمره منفی آن در پرونده انضباطی الکترونیکی دانش آموز و کسر از نمره انضباط صورت خواهد گرفت.

شایسته است مسئولین مدرسه تمام رفتارهای مغایر با ضوابط و مقررات ذکر شده در ماده 1 را در پرونده الکترونیکی دانش آموز ثبت کنند و با اطلاع ولی دانش آموز از نمره انضباطی دانش آموز کسر نمایند و چنانچه کسر نمره انضباط تاثیری در تغییر رفتار دانش آموزنداشته باشد مدیر دبیرستان می تواند منطبق با مفاد مندرج در ماده 3 که طبق  آئین نامه اجرایی مدارس است ، عمل نماید .

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۶/۳۱
جواد روشن

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.